| Internal Part Number | EIS-NMX-354-1205VG | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Series | NMX-350 | |
| Type | Linear | |
| Number of Outputs | 4 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 12V | |
| Voltage - Output 3 | -12V | |
| Voltage - Output 4 | 5.2V | |
| Current - Output (Max) | 50A, 8A, 4A, 5A | |
| Power (Watts) | 350W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Efficiency | 75% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 8.00" L x 4.82" W x 1.85" H (203.2mm x 122.4mm x 47.0mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CE | |
| Power (Watts) - Max | 350W | |