Taiyo Yuden NP06DB1R0M
NP06DB1R0M picture photo
Mfg. Part Number
NP06DB1R0M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.9A 21 MOHM SMD
Datasheet Download
NP06DB1R0M.pdf
Availability of NP06DB1R0M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP06DB1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of NP06DB1R0M
Internal Part NumberEIS-NP06DB1R0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant87MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP06DB1R0M
Related LinksNP06D, NP06DB1R0M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NP06DB1R0M Details Description
Related parts for NP06DB1R0M
RES 160 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTRLR 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
500 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf