Renesas Electronics America NP110N055PUG-E1-AY
NP110N055PUG-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP110N055PUG-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 110A TO-263
Datasheet Download
NP110N055PUG-E1-AY.pdf
Availability of NP110N055PUG-E1-AY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NP110N055PUG-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP110N055PUG-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP110N055PUG-E1-AY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Aug/2013
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site Change 10/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.4 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs380nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds25700pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP110N055PUG-E1-AY
Related LinksNP110N055, NP110N055PUG-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP110N055PUG-E1-AY Details Description
Related parts for NP110N055PUG-E1-AY
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W SMBJ datasheet.pdf