Renesas Electronics America NP160N055TUK-E1-AY
NP160N055TUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP160N055TUK-E1-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 160A TO-263
Datasheet Download
NP160N055TUK-E1-AY.pdf
Availability of NP160N055TUK-E1-AY
QUANTITY
NP160N055TUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP160N055TUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP160N055TUK-E1-AY
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.1 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs189nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11250pF @ 25V
Power - Max1.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP160N055TUK-E1-AY
Related LinksNP160N055, NP160N055TUK-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP160N055TUK-E1-AY Details Description
Related parts for NP160N055TUK-E1-AY
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 72A 1800V FO-F-B datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND SILVER 5' datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf