Renesas Electronics America NP89N055NUK-S18-AY
NP89N055NUK-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP89N055NUK-S18-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220
Datasheet Download
NP89N055NUK-S18-AY.pdf
Availability of NP89N055NUK-S18-AY
QUANTITY
NP89N055NUK-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP89N055NUK-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP89N055NUK-S18-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.4 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6000pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Full Pack, I²Pak
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP89N055NUK-S18-AY
Related LinksNP89N055N, NP89N055NUK-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP89N055NUK-S18-AY Details Description
Related parts for NP89N055NUK-S18-AY
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 58VDC BLADE datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG C NC FASTON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LENS 1POS 25X25MM SQ OD 11.5MM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
TRANS NPN 30W 960MHZ-1215MHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS datasheet.pdf