Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-015D-1-S
NPC-1210-015D-1-S picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-015D-1-S
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-015D-1-S.pdf
Availability of NPC-1210-015D-1-S
QUANTITY
NPC-1210-015D-1-S Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-015D-1-S
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-015D-1-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-015D-1-S
NPC-1210-015D-1-S Details Description
Related parts for NPC-1210-015D-1-S
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 2 datasheet.pdf