Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-10WG/D
NPC-1210-10WG/D picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-10WG/D
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Datasheet Download
NPC-1210-10WG/D.pdf
Availability of NPC-1210-10WG/D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NPC-1210-10WG/D Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-10WG/D
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-10WG/D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1210
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure5 PSI (34.47 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-10WG/D
NPC-1210-10WG/D Details Description
Related parts for NPC-1210-10WG/D
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SAI 8 M IDC HARAX 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 200V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf