Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-050A-3-N
NPC-1220-050A-3-N picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-050A-3-N
Brief Description
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-050A-3-N.pdf
Availability of NPC-1220-050A-3-N
QUANTITY
NPC-1220-050A-3-N Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-050A-3-N
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-050A-3-N
SeriesNPC-1220
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Termination StylePCB
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-050A-3-N
NPC-1220-050A-3-N Details Description
Related parts for NPC-1220-050A-3-N
HDC-C-HE-BM 4.0AU 100/PK datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENSOR OXYGEN 24V 500MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 46A TO-264 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM PROG 15 TCHS ETN USB SILVER datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY A 30.1-38MHZ BN CONN datasheet.pdf
IC MPU SITARA 80MHZ 684FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf