Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPH-8-200GH
NPH-8-200GH picture photo
Mfg. Part Number
NPH-8-200GH
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI GAUGE TO-8
Datasheet Download
NPH-8-200GH.pdf
Availability of NPH-8-200GH
QUANTITY
NPH-8-200GH Order Process
Ship out your order
Specifications of NPH-8-200GH
Internal Part NumberEIS-NPH-8-200GH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure29.01 PSI (200 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.19" (4.83mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleThrough Hole
Maximum Pressure116.03 PSI (800 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseTO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Supplier Device PackageTO-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPH-8-200GH
NPH-8-200GH Details Description
Related parts for NPH-8-200GH
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 200V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 10NS 44TSOP datasheet.pdf
FUSE 20A 1000V DIN 00 AR datasheet.pdf