On-Shore Technology, Inc. OSTHP035050
OSTHP035050 picture photo
Mfg. Part Number
OSTHP035050
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Datasheet Download
OSTHP035050.pdf
Availability of OSTHP035050
QUANTITY
OSTHP035050 Order Process
Ship out your order
Specifications of OSTHP035050
Internal Part NumberEIS-OSTHP035050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesOSTHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleIDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OSTHP035050
Related LinksOSTHP, OSTHP035050 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
OSTHP035050 Details Description
Related parts for OSTHP035050
FIXED IND 22UH 17.7A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-JACK 12" RG-316DS datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A PIN PLUNGER datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SOT datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 100A SPLIT SI/SIC datasheet.pdf