Riedon NPS2B-0R1J8
NPS2B-0R1J8 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2B-0R1J8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 30W D2PAK
Datasheet Download
NPS2B-0R1J8.pdf
Availability of NPS2B-0R1J8
QUANTITY
NPS2B-0R1J8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2B-0R1J8
Internal Part NumberEIS-NPS2B-0R1J8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNPS
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2B-0R1J8
Related LinksNPS2B, NPS2B-0R1J8 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2B-0R1J8 Details Description
Related parts for NPS2B-0R1J8
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS TIN PCB datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf