Riedon NPS2B-51KJ8
NPS2B-51KJ8 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2B-51KJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 30W D2PAK
Datasheet Download
NPS2B-51KJ8.pdf
Availability of NPS2B-51KJ8
QUANTITY
NPS2B-51KJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2B-51KJ8
Internal Part NumberEIS-NPS2B-51KJ8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesNPS
PackagingTube
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.161" (4.10mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2B-51KJ8
Related LinksNPS2B, NPS2B-51KJ8 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2B-51KJ8 Details Description
Related parts for NPS2B-51KJ8
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 250MA 2.86 OHM datasheet.pdf
IC 20BIT FET BUS SW 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS VOLTAGE OUT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM DO220AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf