Riedon NPS2T-750RF1
NPS2T-750RF1 picture photo
Mfg. Part Number
NPS2T-750RF1
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 25W TO126
Datasheet Download
NPS2T-750RF1.pdf
Availability of NPS2T-750RF1
QUANTITY
NPS2T-750RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NPS2T-750RF1
Internal Part NumberEIS-NPS2T-750RF1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-126 (D-Pak Style)
Size / Dimension0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
Height0.114" (2.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPS2T-750RF1
Related LinksNPS2T-, NPS2T-750RF1 Datasheet, Riedon Distributor
NPS2T-750RF1 Details Description
Related parts for NPS2T-750RF1
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 10POS AWG28-26 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
AHN RELAY 1 FORM C 110/120VAC datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf