Taiyo Yuden NR3012T6R8M
NR3012T6R8M picture photo
Mfg. Part Number
NR3012T6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 740MA 228 MOHM
Datasheet Download
NR3012T6R8M.pdf
Availability of NR3012T6R8M
QUANTITY
NR3012T6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR3012T6R8M
Internal Part NumberEIS-NR3012T6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation670mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)228 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR3012T6R8M
Related LinksNR301, NR3012T6R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR3012T6R8M Details Description
Related parts for NR3012T6R8M
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX 8-1LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET HM 176POS 8ROW R/A datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf