Taiyo Yuden NR6045T470M
NR6045T470M picture photo
Mfg. Part Number
NR6045T470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.1A 286 MOHM SMD
Datasheet Download
NR6045T470M.pdf
Availability of NR6045T470M
QUANTITY
NR6045T470M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR6045T470M
Internal Part NumberEIS-NR6045T470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)286 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR6045T470M
Related LinksNR604, NR6045T470M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR6045T470M Details Description
Related parts for NR6045T470M
CABLE D-SUB-AFP37B/AE37M/AFP37B datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 4" BROWN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf