Taiyo Yuden NR8040T150M
NR8040T150M picture photo
Mfg. Part Number
NR8040T150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.4A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
NR8040T150M.pdf
Availability of NR8040T150M
QUANTITY
NR8040T150M Order Process
Ship out your order
Specifications of NR8040T150M
Internal Part NumberEIS-NR8040T150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NR8040T150M
Related LinksNR804, NR8040T150M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NR8040T150M Details Description
Related parts for NR8040T150M
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CORD GRIP 23.5-26MM DIAM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 150 MOHM TH datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf