Littelfuse V120ZC6P
V120ZC6P picture photo
Mfg. Part Number
V120ZC6P
Brief Description
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V120ZC6P.pdf
Availability of V120ZC6P
QUANTITY
V120ZC6P Order Process
Ship out your order
Specifications of V120ZC6P
Internal Part NumberEIS-V120ZC6P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy22J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120ZC6P
Related LinksV120, V120ZC6P Datasheet, Littelfuse Distributor
V120ZC6P Details Description
Related parts for V120ZC6P
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
LED DRAGON PLUS RED 625NM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 24POS 30AU datasheet.pdf