Sullins Connector Solutions NREC037SAEN-RC
NREC037SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC037SAEN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 37POS
Datasheet Download
NREC037SAEN-RC.pdf
Availability of NREC037SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NREC037SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC037SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-NREC037SAEN-RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC037SAEN-RC
Related LinksNREC037, NREC037SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC037SAEN-RC Details Description
Related parts for NREC037SAEN-RC
IC OCT TRANSP LATCH HS 3ST 20DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC59 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
2.2UF 400V 10X12.5 85C RAD datasheet.pdf