| Internal Part Number | EIS-NRF24AP2-8CHQ32-R7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver ICs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | TxRx Only | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | GFSK | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate (Max) | 1Mbps | |
| Power - Output | 0dBm | |
| Sensitivity | -85dBm | |
| Memory Size | - | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| GPIO | - | |
| Voltage - Supply | 1.9 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 17mA | |
| Current - Transmitting | 15mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |