Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-F16Q32-R7
NRF24LE1-F16Q32-R7 picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LE1-F16Q32-R7
Brief Description
IC RF TXRX 2.4GHZ EMB 32QFN
Datasheet Download
NRF24LE1-F16Q32-R7.pdf
Availability of NRF24LE1-F16Q32-R7
QUANTITY
NRF24LE1-F16Q32-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LE1-F16Q32-R7
Internal Part NumberEIS-NRF24LE1-F16Q32-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 1kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO7
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24LE1-F16Q32-R7
Related LinksNRF24LE1-, NRF24LE1-F16Q32-R7 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24LE1-F16Q32-R7 Details Description
Related parts for NRF24LE1-F16Q32-R7
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 820 OHM 12SIP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf