Taiyo Yuden NRS4012T6R8MDGJ
NRS4012T6R8MDGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS4012T6R8MDGJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 150 MOHM
Datasheet Download
NRS4012T6R8MDGJ.pdf
Availability of NRS4012T6R8MDGJ
QUANTITY
NRS4012T6R8MDGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4012T6R8MDGJ
Internal Part NumberEIS-NRS4012T6R8MDGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package4040
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4012T6R8MDGJ
Related LinksNRS4012, NRS4012T6R8MDGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4012T6R8MDGJ Details Description
Related parts for NRS4012T6R8MDGJ
IC DAC QUAD V-OUT 10BIT 3V 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 4POS datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
HMIK PLAPC-HOOD BEL 68P WIS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf