Taiyo Yuden NRS4018T1R0NDGJ
NRS4018T1R0NDGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T1R0NDGJ
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.2A 32.4 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS4018T1R0NDGJ.pdf
Availability of NRS4018T1R0NDGJ
QUANTITY
NRS4018T1R0NDGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T1R0NDGJ
Internal Part NumberEIS-NRS4018T1R0NDGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating3.2A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)32.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T1R0NDGJ
Related LinksNRS4018, NRS4018T1R0NDGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T1R0NDGJ Details Description
Related parts for NRS4018T1R0NDGJ
IC INVERTER HEX SCHMITT 14-SOIC datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SELF OSC HV 8SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUD HDPHN 25MW 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
KIT EVAL FOR SWLP.2450.12.4.B.02 datasheet.pdf
BNC R/A METAL NO POSTS datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf