ON Semiconductor NRVBA1H100T3G
NRVBA1H100T3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVBA1H100T3G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
Datasheet Download
NRVBA1H100T3G.pdf
Availability of NRVBA1H100T3G
QUANTITY
NRVBA1H100T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVBA1H100T3G
Internal Part NumberEIS-NRVBA1H100T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If760mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVBA1H100T3G
Related LinksNRVBA1, NRVBA1H100T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVBA1H100T3G Details Description
Related parts for NRVBA1H100T3G
CONN TB RCPT 200PS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC BUFF DVR 20BIT LOW V 56TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 5" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 102MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 200W datasheet.pdf