ON Semiconductor NRVTS12100EMFST3G
NRVTS12100EMFST3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVTS12100EMFST3G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 12A 100V SO-8FL
Datasheet Download
NRVTS12100EMFST3G.pdf
Availability of NRVTS12100EMFST3G
QUANTITY
NRVTS12100EMFST3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVTS12100EMFST3G
Internal Part NumberEIS-NRVTS12100EMFST3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr55µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVTS12100EMFST3G
Related LinksNRVTS121, NRVTS12100EMFST3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVTS12100EMFST3G Details Description
Related parts for NRVTS12100EMFST3G
CAP CER 0.015UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP 200MHZ DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
ADAPTER 132-CSBGA LCMXO2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 2K OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf