Taiyo Yuden NS12565T101MNV
NS12565T101MNV picture photo
Mfg. Part Number
NS12565T101MNV
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.81A 147.6 MOHM
Datasheet Download
NS12565T101MNV.pdf
Availability of NS12565T101MNV
QUANTITY
NS12565T101MNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12565T101MNV
Internal Part NumberEIS-NS12565T101MNV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.81A
Current - Saturation2.23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)147.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12565T101MNV
Related LinksNS12565, NS12565T101MNV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12565T101MNV Details Description
Related parts for NS12565T101MNV
CABLE TWINAXIAL 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO263-3 datasheet.pdf
OSC XO 135.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 5POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 6A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf