Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M6-16
NSE-1207-M6-16 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M6-16
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1207-M6-16.pdf
Availability of NSE-1207-M6-16
QUANTITY
NSE-1207-M6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M6-16
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M6-16
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.394" (10.01mm)
Head Height0.153" (3.89mm)
Length - Below Head0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.783" (19.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M6-16
NSE-1207-M6-16 Details Description
Related parts for NSE-1207-M6-16
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
TIMER RESET MEM 12H 115VAC BASE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 5' NM NM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 15GOLD datasheet.pdf
MIN D FE 50 P CRIMP CONNECTOR MO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf