Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M3-25
NSE-1580-M3-25 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M3-25
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M3
Datasheet Download
NSE-1580-M3-25.pdf
Availability of NSE-1580-M3-25
QUANTITY
NSE-1580-M3-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M3-25
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M3-25
Features-
Thread SizeM3
Head Diameter0.240" (6.10mm)
Head Height0.070" (1.78mm)
Length - Below Head0.984" (25.00mm)
Length - Overall1.054" (26.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M3-25
NSE-1580-M3-25 Details Description
Related parts for NSE-1580-M3-25
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .35M datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
D-SHAPE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf