Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M6-40
NSE-1580-M6-40 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M6-40
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1580-M6-40.pdf
Availability of NSE-1580-M6-40
QUANTITY
NSE-1580-M6-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M6-40
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M6-40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.472" (11.99mm)
Head Height0.141" (3.58mm)
Length - Below Head1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.716" (43.58mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M6-40
NSE-1580-M6-40 Details Description
Related parts for NSE-1580-M6-40
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G datasheet.pdf
PCWH C-COMP PIC10,12,16,18 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR NO LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 62.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf