Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE1207-M2.5-20
NSE1207-M2.5-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE1207-M2.5-20
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2
Datasheet Download
NSE1207-M2.5-20.pdf
Availability of NSE1207-M2.5-20
QUANTITY
NSE1207-M2.5-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE1207-M2.5-20
Internal Part NumberEIS-NSE1207-M2.5-20
Features-
Thread SizeM2
Head Diameter0.177" (4.50mm)
Head Height0.070" (1.78mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.857" (21.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE1207-M2.5-20
NSE1207-M2.5-20 Details Description
Related parts for NSE1207-M2.5-20
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 75W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 6.3A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf