GE Critical Power NSR020A0X543Z
NSR020A0X543Z picture photo
Mfg. Part Number
NSR020A0X543Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.59-6V 20A 120W
Datasheet Download
NSR020A0X543Z.pdf
Availability of NSR020A0X543Z
QUANTITY
NSR020A0X543Z Order Process
Ship out your order
Specifications of NSR020A0X543Z
Internal Part NumberEIS-NSR020A0X543Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package160
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesNaos Raptor
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14.4V
Voltage - Output 10.59 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-SIP Module
Size / Dimension1.45" L x 0.36" W x 0.61" H (36.8mm x 9.2mm x 15.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSR020A0X543Z
Related LinksNSR020, NSR020A0X543Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
NSR020A0X543Z Details Description
Related parts for NSR020A0X543Z
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 70NS 52PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 900MA 155 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf