ON Semiconductor NSR10F30QNXT5G
NSR10F30QNXT5G picture photo
Mfg. Part Number
NSR10F30QNXT5G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A 2DSN
Datasheet Download
NSR10F30QNXT5G.pdf
Availability of NSR10F30QNXT5G
QUANTITY
NSR10F30QNXT5G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSR10F30QNXT5G
Internal Part NumberEIS-NSR10F30QNXT5G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSR10F30QNXT5G
Related LinksNSR10F3, NSR10F30QNXT5G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSR10F30QNXT5G Details Description
Related parts for NSR10F30QNXT5G
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DESOLDERING PUMP METAL BODY datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-50' BLACK datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf