ON Semiconductor NSRLV20MW2T1G
NSRLV20MW2T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSRLV20MW2T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Datasheet Download
NSRLV20MW2T1G.pdf
Availability of NSRLV20MW2T1G
QUANTITY
NSRLV20MW2T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSRLV20MW2T1G
Internal Part NumberEIS-NSRLV20MW2T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 900mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F29pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSRLV20MW2T1G
Related LinksNSRLV2, NSRLV20MW2T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSRLV20MW2T1G Details Description
Related parts for NSRLV20MW2T1G
IC ADC 14BIT 8CH 5V 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 125MA 0503 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 900mA (Switch) Backlight, Camera Flash 36-DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 48POS SCKT datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf