ON Semiconductor NSV1C201MZ4T1G
NSV1C201MZ4T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSV1C201MZ4T1G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 100V 2A SOT223-4
Datasheet Download
NSV1C201MZ4T1G.pdf
Availability of NSV1C201MZ4T1G
QUANTITY
NSV1C201MZ4T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSV1C201MZ4T1G
Internal Part NumberEIS-NSV1C201MZ4T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic180mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 500mA, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223 (TO-261)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSV1C201MZ4T1G
Related LinksNSV1C20, NSV1C201MZ4T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSV1C201MZ4T1G Details Description
Related parts for NSV1C201MZ4T1G
RES SMD 820 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS .100 R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SARAM 64KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 20M1 C/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf