ON Semiconductor NTB25P06
NTB25P06 picture photo
Mfg. Part Number
NTB25P06
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK
Datasheet Download
NTB25P06.pdf
Availability of NTB25P06
QUANTITY
NTB25P06 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB25P06
Internal Part NumberEIS-NTB25P06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Multiple Devices 03/Apr/2007
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs82 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1680pF @ 25V
Power - Max120W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB25P06
Related LinksNTB2, NTB25P06 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB25P06 Details Description
Related parts for NTB25P06
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf