ON Semiconductor NTB75N03RT4G
NTB75N03RT4G picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N03RT4G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 9.7A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N03RT4G.pdf
Availability of NTB75N03RT4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB75N03RT4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N03RT4G
Internal Part NumberEIS-NTB75N03RT4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Jul/2010
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.7A (Ta), 75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs13.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1333pF @ 20V
Power - Max1.25W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB75N03RT4G
Related LinksNTB75N, NTB75N03RT4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB75N03RT4G Details Description
Related parts for NTB75N03RT4G
IDC CABLE - MKR50K/MC50F/MPL50K datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 158POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DKIL COMPENSATED CHOKE 3PHAS 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 34POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 530MA 360 MOHM datasheet.pdf