ON Semiconductor NTB75N06LG
NTB75N06LG picture photo
Mfg. Part Number
NTB75N06LG
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK
Datasheet Download
NTB75N06LG.pdf
Availability of NTB75N06LG
QUANTITY
NTB75N06LG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB75N06LG
Internal Part NumberEIS-NTB75N06LG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2007
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 37.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4370pF @ 25V
Power - Max2.4W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB75N06LG
Related LinksNTB75, NTB75N06LG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB75N06LG Details Description
Related parts for NTB75N06LG
IC ADC W/MICROCTRLR 64-TQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24TSSOP datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf