| Internal Part Number | EIS-NTCLG100E2303JB | |
| Product Training Modules | Thermistor-Resistor Network Simulation Tool | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Thermistors - NTC | |
| Series | 2381 | |
| Packaging | Bulk | |
| Resistance in Ohms @ 25°C | 30k | |
| Resistance Tolerance | ±5% | |
| B Value Tolerance | ±1.3% | |
| B0/50 | - | |
| B25/50 | - | |
| B25/75 | - | |
| B25/85 | 3997K | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 200°C | |
| Power - Max | 100mW | |
| Length - Lead Wire | 1.00" (25.40mm) | |