Vishay/BCcomponents NTCS0603XX153JMT
NTCS0603XX153JMT picture photo
Mfg. Part Number
NTCS0603XX153JMT
Brief Description
THERMISTOR 15K OHM NTC SMT 0603
Datasheet Download
NTCS0603XX153JMT.pdf
Availability of NTCS0603XX153JMT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTCS0603XX153JMT Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCS0603XX153JMT
Internal Part NumberEIS-NTCS0603XX153JMT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNTCS Series Thermistors
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2322
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B25/75-
B25/853600K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCS0603XX153JMT
Related LinksNTCS0603, NTCS0603XX153JMT Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCS0603XX153JMT Details Description
Related parts for NTCS0603XX153JMT
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf