Vishay/Dale NTHS0805N03N1501KR
NTHS0805N03N1501KR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N03N1501KR
Brief Description
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 10% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N03N1501KR.pdf
Availability of NTHS0805N03N1501KR
QUANTITY
NTHS0805N03N1501KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N03N1501KR
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N03N1501KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1.5k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B25/85-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N03N1501KR
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N03N1501KR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N03N1501KR Details Description
Related parts for NTHS0805N03N1501KR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TIE HARNESS MT, 1 TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INSTR AMP PROGR PREC 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf