Vishay/Dale NTHS1006N02N6001KR
NTHS1006N02N6001KR picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1006N02N6001KR
Brief Description
THERMISTOR NTC 6K OHM 10% 1006
Datasheet Download
NTHS1006N02N6001KR.pdf
Availability of NTHS1006N02N6001KR
QUANTITY
NTHS1006N02N6001KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1006N02N6001KR
Internal Part NumberEIS-NTHS1006N02N6001KR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C6k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1006 (2515 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1006N02N6001KR
Related LinksNTHS1006N, NTHS1006N02N6001KR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1006N02N6001KR Details Description
Related parts for NTHS1006N02N6001KR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES .56 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A GP20 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SPEED UP FAST datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf