Vishay/Dale NTHS1012N01N1002JQ
NTHS1012N01N1002JQ picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1012N01N1002JQ
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012
Datasheet Download
NTHS1012N01N1002JQ.pdf
Availability of NTHS1012N01N1002JQ
QUANTITY
NTHS1012N01N1002JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1012N01N1002JQ
Internal Part NumberEIS-NTHS1012N01N1002JQ
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package2,000
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1012 (2532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1012N01N1002JQ
Related LinksNTHS1012N, NTHS1012N01N1002JQ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1012N01N1002JQ Details Description
Related parts for NTHS1012N01N1002JQ
RES 1.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
SW DIP TRI-STATE 4 POS UNSEALD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CK505 VREG/RES 56TSSOP datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 2A datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf