ON Semiconductor NTS12120EMFST1G
NTS12120EMFST1G picture photo
Mfg. Part Number
NTS12120EMFST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
LOW LEAKAGE 12A 120V SO8FL
Datasheet Download
NTS12120EMFST1G.pdf
Availability of NTS12120EMFST1G
QUANTITY
NTS12120EMFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTS12120EMFST1G
Internal Part NumberEIS-NTS12120EMFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If830mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr55µA @ 120V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTS12120EMFST1G
Related LinksNTS1212, NTS12120EMFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTS12120EMFST1G Details Description
Related parts for NTS12120EMFST1G
FUSE 15A 250VAC ONE-TIME CLASS K datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K 2MON 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/16 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 850MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 1KVAC SCREW datasheet.pdf
1.25MM M CONTACT 26AWG datasheet.pdf