NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. NX1117CE19Z,115
NX1117CE19Z,115 picture photo
Mfg. Part Number
NX1117CE19Z,115
Brief Description
IC REG LDO 1.9V 1A SC73
Datasheet Download
NX1117CE19Z,115.pdf
Availability of NX1117CE19Z,115
QUANTITY
NX1117CE19Z,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of NX1117CE19Z,115
Internal Part NumberEIS-NX1117CE19Z,115
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.9V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX1117CE19Z,115
NX1117CE19Z,115 Details Description
Related parts for NX1117CE19Z,115
CONN HEADER 88POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A datasheet.pdf
LIGHT PIPE TRI LEVEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MT THR SKT RA datasheet.pdf
FIXED INDUCT 8.2UH 15MA 1.1 OHM datasheet.pdf