NDK NX8045GB-40.000000MHZ
NX8045GB-40.000000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
NX8045GB-40.000000MHZ
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
NX8045GB-40.000000MHZ.pdf
Availability of NX8045GB-40.000000MHZ
QUANTITY
NX8045GB-40.000000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of NX8045GB-40.000000MHZ
Internal Part NumberEIS-NX8045GB-40.000000MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesNX8045GB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Package / Case2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NX8045GB-40.000000MHZ
Related LinksNX8045GB-4, NX8045GB-40.000000MHZ Datasheet, NDK Distributor
NX8045GB-40.000000MHZ Details Description
Related parts for NX8045GB-40.000000MHZ
IC FPGA 192 I/O 225PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC INTERFACE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
REFLECTOR RND 1POS BLACK datasheet.pdf