ON Semiconductor NZ9F5V6ST5G
NZ9F5V6ST5G picture photo
Mfg. Part Number
NZ9F5V6ST5G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD923
Datasheet Download
NZ9F5V6ST5G.pdf
Availability of NZ9F5V6ST5G
QUANTITY
NZ9F5V6ST5G Order Process
Ship out your order
Specifications of NZ9F5V6ST5G
Internal Part NumberEIS-NZ9F5V6ST5G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 19/May/2010
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
Supplier Device PackageSOD-923
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NZ9F5V6ST5G
Related LinksNZ9F5, NZ9F5V6ST5G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NZ9F5V6ST5G Details Description
Related parts for NZ9F5V6ST5G
PLUG CONNECTOR 16 POS W/O FLANGE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
17 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.07 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf