Orion Fans OD1225-12MSS10A
OD1225-12MSS10A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MSS10A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MSS10A.pdf
Availability of OD1225-12MSS10A
QUANTITY
OD1225-12MSS10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MSS10A
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MSS10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MSS10A
Related LinksOD1225-, OD1225-12MSS10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MSS10A Details Description
Related parts for OD1225-12MSS10A
IC ADC 16BIT 16CH MCRPWR 28SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1000V 60A SOT227 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS datasheet.pdf