Orion Fans OD1225-48HSS
OD1225-48HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-48HSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-48HSS.pdf
Availability of OD1225-48HSS
QUANTITY
OD1225-48HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-48HSS
Internal Part NumberEIS-OD1225-48HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1225
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow86.0 CFM (2.43m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range18 ~ 53VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-48HSS
Related LinksOD1225, OD1225-48HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-48HSS Details Description
Related parts for OD1225-48HSS
IC MUX 4CH 2-WIRE BUS 24-SSOP datasheet.pdf
SWITCH BUSHING MOUNT PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 622.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf