Orion Fans OD1232-24HSS01A
OD1232-24HSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD1232-24HSS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1232-24HSS01A.pdf
Availability of OD1232-24HSS01A
QUANTITY
OD1232-24HSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1232-24HSS01A
Internal Part NumberEIS-OD1232-24HSS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1232
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise51 dB
Power (Watts)-
RPM3750 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range12 ~ 27.8VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1232-24HSS01A
Related LinksOD1232-, OD1232-24HSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1232-24HSS01A Details Description
Related parts for OD1232-24HSS01A
RES SMD 0.008 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf