Orion Fans OD3010-12HSS10A
OD3010-12HSS10A picture photo
Mfg. Part Number
OD3010-12HSS10A
Brief Description
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD3010-12HSS10A.pdf
Availability of OD3010-12HSS10A
QUANTITY
OD3010-12HSS10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD3010-12HSS10A
Internal Part NumberEIS-OD3010-12HSS10A
SeriesOD3010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10.2mm W
Air Flow5.0 CFM (0.142m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise32 dB
Power (Watts)-
RPM11000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD3010-12HSS10A
Related LinksOD3010-, OD3010-12HSS10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD3010-12HSS10A Details Description
Related parts for OD3010-12HSS10A
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
E1 DIE (190270008) datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf