Orion Fans OD4015-12MB02A
OD4015-12MB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4015-12MB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4015-12MB02A.pdf
Availability of OD4015-12MB02A
QUANTITY
OD4015-12MB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4015-12MB02A
Internal Part NumberEIS-OD4015-12MB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4015-12MB02A
Related LinksOD4015-, OD4015-12MB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4015-12MB02A Details Description
Related parts for OD4015-12MB02A
IC DUAL OUTPUT DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS 28AWG 12" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT323-5 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf